Madárrajok esetén szoktunk arról beszélni, hogy ha megijesztik az állatokat, akkor szétspriccelve menekülnek, ám úgy tűnik, van olyan helyzet, amikor a világ legnagyobb olajtankerei és képesek utánozni ezt a mutatványt.
Műholdfelvételekből kiderült, hogy az iráni Kharg-sziget olajterminál körül lehorgonyzott VLCC (very large crude carrier) óriás olajszállító hajók egy csapásra eltűntek a sziget környékéről. Nyilván el akarják kerülni, hogy találatot kapjanak egy esetleges izraeli rakétacsapásban, amit a perzsa állam olajinfrastruktúrája ellen indítanak – adta tovább a TankerTrackers.com internetes portál jelentését a CNBC.
„Az iráni nemzeti tankervállalat (NITC) láthatóan tart egy támadástól. A cég VLCC szupertankereinek a hűlt helyét láthatjuk a Kharg-sziget körül” – írta az olajszállító hajókat nyomon követő hírportál az X-en megjelent posztjában.
A piaci elemzők is azt találgatják, hogy az Izrael elleni október eleji iráni rakétatámadás milyen válaszlépést válthat ki. Egyik tippjük, hogy az izraeli hadsereg Irán atomlétesítményeit bombázza meg, a másik, hogy az olajexport infrastruktúrája kap a nyakába rakétaesőt.
Elszállhat az üzemanyagok ára, ha elfajul a konfliktus
Az European Space Agency Copernicus Sentinel-1 műholdja nevéhez illően kifürkészte, hogy szeptember 25-én számos VLCC horgonyzott az olajterminál körüli vizeken. Az eltűnésüket nem erősítették meg a CNBC kérésére. Az biztos, hogy a tankerek elhajózása a Perzsa-öböl közepére önmagában komoly fennakadást okozhat Irán olajkivitelében.
A Kharg-sziget, amely a tengerparttól 25 kilométerre, a Hormuzi-szorostól 483 kilométerre fekszik, Irán legnagyobb olajterminálja. Területe 20 négyzetkilométer, ami egy nagyobb budapesti kerület nagyságának felel meg. Naponta hétmillió hordó olajat tölthet a tankhajókba. Ezt a kapacitást jelenleg nem tudják kihasználni, mert a perzsa ország napi kivitele elmarad ettől a mennyiségtől.
A szállítási vállalatok is rághatják a körmüket, hogy mi lesz a vége a kiéleződött közel-keleti konfliktusnak, ugyanis ez erősen befolyásolja az üzemanyagok árát. Az iráni rakétacsapás után nyolc százalékkal ugrottak meg a fekete arany tőzsdei jegyzései, amik egy hét elteltével kissé lefelé korrigáltak.