Egy lehetséges forgatókönyv: Európa tágra nyitja a kapuit a bevándorlók előtt

Mintha némi kárörvendéssel idézné az arab világ legjelentősebb hírügynöksége azt a tudományos dolgozatot, amely szerint az európai társadalmak elöregedésük miatt végül kénytelenek lesznek megnyitni kapuikat a délről érkező bevándorlók előtt. Azért erre is igaz lehet, hogy nem eszik ilyen forrón a kását.

A fekete halál, azaz a világ 14. századi népességét becslések szerint harmadával lefaragó pestisjárvány volt az utolsó olyan nagy társadalmi esemény, amely számottevően csökkentette az emberiség létszámát, ám ez a helyzet megváltozni látszik – írta az Aljazeera, az arab világ legjelentősebb hírügynöksége a világ népesedési helyzetéről szóló cikkében.

Hétszáz évvel a borzalmas pandémia után úgy tűnik, hogy az emberi társadalmak létszáma – szerencsére nem ilyen drámai-tragikus módon – újra csökkenhet. Jelentések sora taglalja azokat a szociális változásokat, amelyek miatt visszaesik az emberek reprodukciós rátája. Ennek eredményeként a jelenleg valamivel nyolcmilliárd felett tanyázó emberi népesség további jelentős növekedése kérdésesnek látszik.

Mivel Magyarország legfontosabb kereskedelmi partnere Németország esetén például a társadalom elöregedése már nem a holnap problémája, akárcsak az egész kelet-közép-európai térség esetén, a gazdaság minden szereplőjét érinteni fogja ez a gond. A közgazdászok Szent Grálja, a gazdasági növekedés szűnhet, ami arra kényszeríti az embereket, hogy – ma még nem látható módon – újjászervezzék gazdasági rendszerüket.

Csak az a biztos, hogy óriási változások közelednek

Az Aljazeera idézi a Lancet tudományos folyóiratban néhány hónapja megjelent tanulmányt, amiből kiderül, hogy a tudomány mai állása szerint mit mutatnak a számok. A cikk szerint a reprodukciós ráta az egész világon csökken, aminek eredményeként a világ országinak több mint felében 2021-ben már nem érte el népesség újratermeléséhez szükséges egy nőre eső 2,1 gyermekes születésszámot.

Ennek hatása közvetlenül érzékelhető, főként a nyugat-európai országokban, amelyek berzenkednek a bevándorlás ellen – mondta Natalia V Bhattacharjee, a dolgozat egyik vezető szerzője. Szerinte ez a változás teljesen újra fogja konfigurálni a világgazdaságot, a nemzetközi hatalmi viszonyokat és arra kényszeríti a társadalmakat, hogy újraszervezzék magukat.

A tanulmány szerint Európa, amelynek radikális jobboldali elitjei régóta az egyik legfontosabb problémaként kezelik a népesség csökkenését, különösen gyors elöregedéssel fog szembe kerülni a következő évtizedekben. A jelentést egyébként a University of Washington Institute for Health Metrics and Evaluation munkatársai készítették.

A matek kíméletlenül mutatja mi következik a közeljövőben

Az említett total fertility rate (TFR), amelynek alapesete a 2,1-es mutató, világos képet fest Nyugat- Európáról. Ebben a térségben a TFR 1,53 volt 2021-ben, ami a tanulmány előrejelzése szerint 2050-re 1,44-re 2100-ra 1,37-re csökken. Spanyolország juthat ezen az úton a legmesszebbre 2100-ra 1,11-es mutatóval. A 2,1-es index felett az évszázad végén csak Szamoa, Szomália, Tonga, Niger, Csád és Tádzsikisztán lesz.

A népességcsökkenés közismert oka a nők munkába állása, egyáltalán az, hogy a szegény országokban a nők előtt megnyílik valamiféle érvényesülési lehetőség. Emellett a fogamzásgátlók használata, tovább kiterjedt biológiai kutatások szerint a férfiak spermaszámának csökkenése is szerepet játszhat benne.

Az idézett tanulmány szerint a rohamosan csökkenő európai népesség miatt ez öreg kontinens országai csak úgy tudják fenntartani létszámukat és pótolni a hiányzó munkaerőt – ami jólétük fenntartásához szükséges –, hogy utat nyitnak a bevándorlás előtt. Ha másért nem azért kell ezt meglépniük, hogy fenn tudják tartani nyugdíjrendszereiket.

Lehetne másként, de a kerítésépítés nem elég

A népesség fenntarthatatlan elöregedésére és zsugorodására eddig két fejlett ország adott olyan választ, amit lehet tanulmányozni – derül ki Peter Zeihan amerikai geostratégiai szakértő előadásaiból. Az egyik Kanada, amely tudatos bevándorlási politikával reagált. Kinyitották a kaput, de csak résnyire. Egyenként megválogatták, hogy kiket engednek be.

A másik Japán, amely lassan harminc éve képes úgy működni, hogy hazai gazdasága nem növekszik. A japánok nem igazán nyitottak a bevándorlók fogadására, inkább a kerítésépítő nemzetek közé tartoznak. Társadalmuk életszínvonalát három tényezőnek köszönhetően tudták fenntartani nulla növekedés mellett. Az egyik a tőkeexport.

Magyarán olyan országokba vitték a cégeik a japán ipar egy részét, amelyeknek egyelőre kedvező a reprodukciós mutatójuk. A másik, hogy nem állt le a technológiai fejlődés, aminek köszönhetően a világ változásával párhuzamosan javítani tudták a japán munkaerő termelékenységét. A harmadik, hogy az elöregedő lakosság kevesebbet fogyaszt.

Riogatásra jó a nagy helyettesítési teória, megoldást nem kínál

A nyugati társadalmak radikális elitjének kedvenc teóriája az Aljazeera cikke szerint a nagy helyettesítési összeesküvés-elmélet. E szerint nyugati társadalmak népességének csökkenése egy titkos terv része, aminek eredményeként ki lehet szorítani a Föld népességéből a fehér embereket, akiket különböző bőrszínű bevándorlók váltanak fel.

Zeihan ennél prózaibbnak látja a helyzetet. Szerinte egyszerűen arról van szó, hogy az embereknek ki kell találniuk egy új gazdasági-társadalmi modellt, amelyben nem a gazdasági növekedésre alapozzák jólétüket és annak javítását, hanem a valami másra, amit ma még nem látunk tisztán. Hozzátehetjük ehhez: gyanítható, hogy ebben nagy szükség lesz a mesterséges intelligenciára, amely pótolhatja az alacsonyabb népesség miatt hiányzó emberi kreativitást.