Kína irányváltása kihúzhatja Trump büntetővámjai alól a szőnyeget

Kína-USA
Miközben miden szem az Egyesült Államok és Kína közötti geopolitikai vetélkedésre irányul, az ázsiai ország szép csendben átirányította külkereskedelme fókuszát a fejlett világ országiról a globális dél államaira.

A kínai gazdaság kivitele 2024 decemberében 10,7 százalékkal nőtt 2023 utolsó hónapjához képest. Ez jóval meghaladta a novemberi 6,7 százalékos bővülést és alaposan meglepte a piaci elemzőket, akik 7,3 százalékos pluszt jósoltak – írta az Asia Times hírportál beszámolójában, amely betekintést nyújtott az összesítő adatok mögé.

Joggal gondolhatnánk, hogy a nagy növekedés oka az USA új elnöke, Donald Trump hatalomra kerülése előtti készletfelhalmozás. A volt ingatlanmágnás ugyanis azt ígérte az amerikai szavazóknak, hogy 60 százalékos vámmal sújt minden az USA-ba irányuló importot, aminek másik oldalán kínai exportőr szerepel.

A valóság azonban az, hogy a kínai vállalatok már korábban rájöttek, hogy eljött az ideje észak-amerikai kitettségük leépítésének. Ennek szellemében átirányították kivitelük jelentős részét a globális dél feltörekvő országaiba. Főként olyan államokat szemeltek ki, ahol Kína infrastruktúra-fejlesztési projekteket folytat.

Brazília és Indonézia félmilliárdos népességű piacot kínál Kínának

A helyzet 2023 óta úgy áll, hogy a világ szegényebb részéhez tartozó országok értékben számolva nagyobb importot bonyolítanak le Kínából, mint a fejlett világ országai. Az Egyesült Államokba irányuló kínai kivitel az ázsiai ország teljes exportjának 15 százalékát adta 2024-ben, ami elég látványos változás a 2018-as 20 százalékos arányhoz képest.

Kína decemberben 137 milliárd dollár értékű árut adott el a globális délen, miközben a fejlett országokba csak 108 milliárd dollár értékű terméket szállított. A 2024. decemberi exportbővülés másik oldalán Indonézia volt a legnagyobb importőr. Több mint 280 milliós lakosságával Indonézia a világ negyedik legnépesebb országa. Decemberben 50 százalékkal növelte kínai importját 2023 decemberéhez képest.

A 212 millió lakosú Brazília is szépen bővítette kínai behozatalát 2024 utolsó hónapjában. Ez a két ország, amelyek lakossága közel félmilliárd ember, az elmúlt év egészében külön-külön 20 százalék körüli arányban emelte vásárlásait Kínában 2023-hoz képest. Hasonló bővülést jegyeztek fel a statisztikusok Vietnám, és Kazahsztán esetén. Az utóbb ország Közép-Ázsia legnagyobb gazdasága.

Eközben Európába három, az USA-ba öt százalékkal több kínai áru került 2023 és 2024 összehasonlításában. Japán és Ausztrália csökkentette behozatalát az ázsiai országból.

Trump felsülhet, ha meg akarja büntetni Kínát a vámemeléssel

Mindez arra utal, hogy ha az új washingtoni adminisztráció azt hiszi majd, hogy magas büntetővámokkal kiütheti Kínát, akkor vélhetően téved. A legjobb példa erre, amiről már szó volt, a kínai külkereskedelmi kapcsolatok irányváltására Indonéziába. Ez az ország az elmúlt négy évben megtriplázta kínai importját, aminek értéke elérte az évi 108 milliárd dollárt.

Kína jelentős összegeket fektetett be Indonéziában az Új selyemút program keretében. Gyorsvasúti infrastruktúrát, konténerkikötőt, automata raktárakat és 5G-s mobiltelefon-hálózatot építenek ott. Ezek a fejlesztések felpörgethetik az ország gazdaságát, ami viszont tovább növelheti annak kínai vásárlásait.

Az Új selyemút beruházásai számos országban besültek, ám úgy tűnik, hogy Indonéziában sikeresek.


A logMASter kapcsolódó szolgáltatásai

Vasúti gyűjtő szolgáltatásaink Kínából, rövid tranzitidőkkel!

Csak néhány raklap árura lenne szüksége a kínai beszállítójától, sürgősen?
Mi 18 nap alatt behozzuk gyűjtő küldeményét Kínából és vámkezelten házhoz szállítjuk Önnek!

Keresse kollégáinkat a sales@logmaster.eu email címen!